Europska mreža za kulturno učenje
Prostor Plus ušao je u trogodišnji europski projekt Europen Cultural Lerning Network.
Europska mreža za edukaciju u kulturi je nova, trogodišnja mreža, koja je osnovana kroz Program za cijeloživotno obrazovanje Europske Unije.
Projekt je vođen od strane organizacije Collage Arts, a kordiniran od organizacije Rinova, spajajući partnere koji su do sada surađivali u projektima kao što su ASPIRE i STEP sa novim partnerima koji po prvi puta ulaze u ovakvu vrstu projekta.
Nova mrežu čini 12 partnera iz 11 zemalja (zajedno sa 20 pridruženih partnera, uključujući pomoćne partnere iz dodatne tri zemlje).
Cilj Europske mreže za edukaciju u kulturi je izgradnja “baze iskustava” u odnosu na europsku profesionalnu edukacijsku i obrazovnu dimenziju, unutar polja edukacije u kulturi.
Specifični ciljevi mreže su:
- identificiranje trenutačnih kvalifikacijskih sistema u Europi koji se koriste pri valorizaciji unutar polja kulturne edukacije,
- preispitati uloge profesionalnih djelatnika unutar polja edukacije u kulturi,
- razvijanje novoga sistema za uspostavljanje kvalifikacija za profesionalce unutar polja kulturne edukacije,
- stvaranje baze podataka za razmijenu podataka, iskustava, istraživanja i vještina kroz sektore,
- uspostavljanje Europske organizacije za kulturno učenje (European Association of Cultural Learning (EACL)).
Kad govorimo o edukaciji u kulturi, mislimo na poučavanja i učenja u polju umjetnosti i kulture u neformalnom okruženju (umjetnički i kulturni centri) kreativne industrije (u svojoj bazi sadrže razvijanje lokalne ekonomije) mjesne kulturne centre i lokalna mjesta okupljanja, festivale, događanja i sl. (sve ono izvan područja formalnog učenja u sklopu fakulteta, učilišta ili škola).
Praksa, vezana za neformalnu edukaciju u kulturi, povezana je sa umjetničkim aktivnostima i popularnom kulturom koja se je započela razvijati 60-tih i 70-ih godina dvadesetog stoljeća u Sjedinjenim Američkim Državama i Zapadnoj Europi. Odbijala je epitet umjetnosti kao nečega elitnog, prepoznavajući transformacijske kvalitete učenja i participiranja u umjetnosti i kulturi koju mogu imati na pojedince i grupe.
Od tada, mnoge organizacije širom Europe koriste umjetničko i kulturno izražavanje da bi razvile zajednice i regenerirale četvrti, stvarajući nove oblike kreativnih obrta, generirajući kreativne klustere koji stvaraju socijalno, edukativno i ekonomsko uključivanje različitih socijalnih grupa i aktera.
Europska mreža za edukaciju u kulturi, zajdno sa Prostorm Plus u Hrvatskoj, vršiti će istraživanje u području neformalnog učenja sredinom 2013., želeći stvoriti bazu podataka u odnosu na trenutačno stanje u polju struke, upravo zbog različitosti znanja kod praktičara i organizacija, nasuprot konteksta u kojem djeluju.
Kroz proces razvoja, Europska mreža za edukaciju u kulturi, želi proširiti utjecaj mreže na sve one koji su zainteresirani za profesionalan razvoj potreba onih koji su uključeni u polje edukacije u kulturi, ciljajući da postane nova platforma za suradnju u polju cijeloživotnog obrazovanja u području umjetnosti i kulture na europskoj razini.