Projekt Decompress nastao je kao odgovor na nedovoljnu zastupljenost i teorijsku analizu ne klasičnih umjetničkih izvedbenih formi u odnosu na klasične u sredinama koje nisu centar stvaranja, odlučivanja i produkcije umjetnosti kao sistema vrijednosti i vrednovanja, ali su dio njegova okruženja te se nalaze u suodnosu s njim.
Prostor Plus će tijekom 2014. predstaviti suvremene izvedbene prakse kroz metode predavanja i radionica koje će imati u cilju senzibilizirati javnosti ka graničnim umjetničkim praksama i njihovoj problematici.
Analizirajući primjere iz recentnih kazališnih, body art i koreografskih praksi, predavanje problematizira taktike izvođenja kojima se destabiliziraju granice između privatnog, javnog i intimnog prostora. Takav interpretativni okvir osigurava razmatranje uloge tijela i tjelesnosti pri konstituiranju izvedbenog događaja kao akcije koja subvertira disciplinirajuće i normalizirajuće mehanizme urbanog poretka. Fokusirajući se na društvenu, ideološku i rodnu dimenziju izvedbenih praksi u javnom prostoru, argumentira se u prilog teze o imanentno političkom karakteru suvremenog performativnog djelovanja.
Predavanje će se održati 16.1. u 18.00 sati u Savezu udruga Molekula.
Andrej Mirčev, doc. dr. sc. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2005. diplomirao je filozofiju, povijest i teatrologiju. Kao dramaturg aktivno surađuje s brojnim koreografima, plesačima i redateljima. Pored prakse, Mirčev se bavi i teorijom, propitujući interferencije između izvedbenih i vizualnih umjetnosti. Zaposlen je kao docent na Umjetničkoj akademiji u Osijeku, gdje predaje teatrološke kolegije iz suvremenih izvedbenih umjetnosti kao i kolegij Teorija prostora i oblikovanja. Doktorirao je 2011. na Freie Universitätu u Berlinu.
Projekt Decompress podržan je od strane Grada Rijeke – odjel za kulturu i Zaklade Kultura Nova.