Projektom Kako žive umjetnice? u posljednjih smo nekoliko mjeseci provele seriju upitnika i razgovora sa zainteresiranim umjetnicama kojima smo pokušale pobliže se upoznati s njihovom svakodnevicom – prateći i bilježeći dnevne obaveze s kojima se susreću u radnom okruženju i izvan njega. Željele smo istražiti kako žive umjetnice u Rijeci i okolici, mogu li od svoga rada živjeti i kako. Iz tog istraživanja nastaje publikacija, svojevrstan organizacijsko-umjetnički memento, samog procesa rada autorica projekta, ali i svih životniih i radnih procesa o kojima se tijekom projekta pisalo i govorilo.
Projektom nastojimo doprinijeti aktualnoj borbi za ženska umjetnička, radnička i reproduktivna prava ali i ostaviti trag u javnom prostoru grada. Jedna od strategija kojima to želimo postići jest i izrada murala posvećenog ženama Rijeke i okolici. Pozivamo kulturne radnice i umjetnice, one koje od umjetnosti žive, ali i one koje se umjetnošću bave hobistički, honorarno, tajno, noću, vikendom, kad ostali spavaju, da nam se pridruže.
Ovim projektom pozivamo na kritičko promišljanje uloge i emancipacijskog potencijala ženskog kulturnog rada u širem društvenom kontekstu, kao i pozicije ženskog reproduktivnog rada i klasnih proturječja u kontekstu aktualnog pokušaja društvene retradicionalizacije i neokonzervativnih reformi. Izrada murala izazov je da to učinimo u vizualnoj formi, u javnom prostoru.
Prvi je susret zamišljen kao uvod u projekt, upoznavanje s materijalom i idejama (i ženama) koje su pokrenule i koje pokreću projekt. To će radno upoznavanje biti i poziv na promišljanje i razgovor o izboru sadržaja, vizualnog jezika i lokacije murala. Može se raditi o lokaciji unutar nekog stambenog naselja, lokaciji koja uključuje različite interesne i dobne skupine, prostoru koji više nema funkciju u svrhu redefiniranja njegovih zamrlih potencijala, ili prostoru s povijesnom ili bilo kakvom drugom kontekstualnom pričom. Odluka o lokaciji, stilu i poruci murala bit će produkt zajedničkog promišljanja. Mural je danas nerijetko dio strategije uljepšavanja i oživljavanja oronulih pročelja zapuštenih ili zaključanih prostora, dok je u nekim drugim političkim okolnostima bio način opismenjavanja i aktiviranja masa, prevođenja angažirane poruke u vizualni jezik dostupan i čitak svima. I ovaj je mural zamišljen na način da bude dio, a ne ukras, borbe, osnaživanja emancipacijskog potencijala ženskog kulturnog rada u širem društvenom kontekstu.
Nakon prvog susreta/radionice, odabrat će se umjetnica (ili pak oformiti manji kolektiv) koja/i će izraditi mural. Umjetnički rad će se honorirati, a uvjeti i detaljnije informacije o angažmanu će se predstaviti na radionici. Ako to smatrate važnim i/ili presudnim znati prije same prijave, informacije možete dobiti i javljanjem na mail: Turn on JavaScript!.
GDJE: Križanićeva 6A, Rijeka
KAD: 3. srpnja 2018. / 17:00 – 21:00h
ROK ZA PRIJAVE: 5. srpnja 2018.
KONTAKT: Tajana, Turn on JavaScript!
PRIJAVA: kratka biografija
Kako žive umjetnice? financijski podržava Grad Rijeka – odjel za kulturu. Udruga Prostor Plus je korisnica institucionalne podrške Zaklade Kultura nova i institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. Prostorima Filodrammatice, Marganova i Palacha upravlja SU Molekula.