Ženski rad u prijestolnici: Poziv na akciju prikupljanja mementa ženskom radu- prijava putem online obrasca // rok: 1.7.2021.

Ženski rad u prijestolnici: Poziv na akciju prikupljanja mementa ženskom radu

prijava putem online obrasca // rok: 1.7.2021.

Pozivamo sve zainteresirane s područja Rijeke i okolice da se priključe akciji prikupljanja mementa ženskom radu slanjem fotografija, skica, crteža, bilješki, predmeta i drugih artefakata posvećenih ženskom radu i životu žena općenito. Prijava se vrši putem online obrasca do 1. srpnja 2021. Akcija se odvija u sklopu umjetničkog istraživanja Ženski rad u prijestolnici, koje se nadovezuje na istraživačko-publicistički projekt Kako žive umjetnice?, a kojim nastavljamo tematizirati ženski rad i živote žena u kontekstu grada Rijeke kao Europske prijestolnice kulture. Pristigle materijale planiramo uvrstiti u zbirku kako bismo započele sustavnije sakupljati, čuvati, pamtiti i kontekstualizirati elemente proizvodnog i reproduktivnog rada žena.

Žene su i u pandemiji ponijele teret rada bezuvjetne solidarnosti, brinući  o ljudima i prostorima, stvarima i uslugama, društvu i planeti. Brinući o nama, mnoge su radile danonoćno, u bijednim i nesigurnim uvjetima, noću, vikendima i kad su ostali odmarali. Mnoge su bile prezaposlene žonglirajući rad od kuće s kućanskim poslovima i brigom o djeci (osobito kad su škole i vrtići bili zatvoreni) ili su u pandemiji bile bez posla i prihoda, a mnoge su ostale i bez krova nad glavom. Proizvodni i reproduktivni rad žena uvijek je bio neophodan, esencijalan za društvo, a opet tako iskorištavan i potlačen. Naš će rad (baš kao i kulturni) utoliko biti važan za postpandemijski oporavak naših zajednica, za iscjeljenje naših odnosa.  

Ova zdravstvena kriza razotkrila je uznemirujuću međuovisnost strukturnog i izravnog nasilja kojem smo neprekidno izložene kao žene i kao radnice. Globalno, socijalna i ekološka nepravda i socio-ekonomska nejednakost u pandemiji dodatno su pogodile žene, posebno migrantske radnice, izbjeglice i tražiteljice azila. No, žene su globalnu ekonomsku, društvenu i zdravstvenu krizu uzrokovanu koronavirusom, patrijarhatom i kapitalizmom uspjele pretvoriti u još jednu godinu transnacionalne solidarnosti i borbi za pravdu. Ekonomski oporavak nakon pandemije postat će novi teret na našim plećima, a rad skrbi i solidarnosti, ako ne izborimo drugačije, ostat će podcijenjen, podređen i ponižen.

Stoga smo kao kolektivni podsjetnik na rad, snagu i neustrašivost žena u (pred)(post)pandemiji odlučile pokrenuti akciju prikupljanja mementa ženskom radu. Akcija se odvija u sklopu umjetničkog istraživanja Ženski rad u prijestolnici, koje se nadovezuje na istraživačko-publicistički projekt Kako žive umjetnice?, a kojim nastavljamo tematizirati ženski rad i živote žena u kontekstu grada Rijeke kao Europske prijestolnice kulture. 

Pozivamo kulturne, prosvjetne, medicinske, prehrambene, logističke, sezonske, migrantske, kućanske i sve druge radnice, drage suborkinje, učiteljice, spremačice, prodavačice, njegovateljice, umjetnice, umirovljenice, studentice i sve druge zainteresirane osobe, da se priključite akciji prikupljanja slanjem fotografija, skica, crteža, bilješki, predmeta i drugih artefakata posvećenih ženskom radu i životu žena općenito.

Pretražite arhive i tavane, oblake i datoteke, blokiće i mape, albume i kutije. Uslikajte, skenirajte, snimite, prepišite i šaljite mementa ženskom radu putem obrasca na ovoj poveznici ili nas kontaktirajte na e-mail adresu Turn on JavaScript! do 1. srpnja 2021. Sudjelovanjem u akciji postajete supokretačica i kokustosi digitalne zbirke. Digitalna zbirka s prikupljenim artefaktima ostat će trajni podsjetnik na proizvodni i reproduktivni rad žena u Rijeci, ali i sjećanje na Rijeku kao prijestolnicu kulture za vrijeme pandemije.

Sve prikupljene materijale, uz vaše prethodno odobrenje, planiramo uvrstiti u zbirku kako bismo započele sustavnije sakupljati, čuvati, pamtiti i kontekstualizirati elemente proizvodnog i reproduktivnog rada žena. U perspektivi, naša digitalna zbirka može poslužiti kao polazna točka za dokumentacijski centar ili živu arhivu ženskog rada.

Za Ženski rad u prijestolnici,
selma banich, Tajana Josimović i Prostor Plus

Ilustracija: Laura Aguilar, Will Work For #4, 1993, detalj 

Tekstualne reference: 
Essential Strike Manifesto for the 8th of March, 
https://www.transnational-strike.info/2021/01/25/essential-strike-manifesto-for-the-8th-of-march/

Free from Patriarchal and Border Violence, Free from Exploitation. From 8M towards a Transnational Migrants’ Strike,
https://www.transnational-strike.info/2021/03/07/free-from-patriarchal-and-border-violence-free-from-exploitation-from-8m-towards-a-transnational-migrants-strike/

Ovo umjetničko istraživanje financira Zaklada Kultura nova. Udruga Prostor Plus korisnica je institucionalne podrške Zaklade Kultura nova. 

Partneri