Oblikovanje izvedbe: Javni prostor (javna sfera) kao Simptom
Javni prostor (javna sfera) kao Simptom // N.Marković & A.Mirčev // Filodrammatica, Korzo 28, I. kat
Psihoanalitički pristup javnom prostoru/sferi - Čega je ili čije je javni prostor/sfera nesvjesno?I ako je nesvjesno (to jest javni prostor u ovoj hipotezi) strukturirano kao jezik, koje je i kakvo mjesto slike u njemu?
Ciklus intenzivnih radionica OBLIKOVANJE IZVEDBE u organizaciji Prostora Plus radionica nastavlja se još jednom radionicom na temu javnog prostora naziva Javni prostor (javna sfera) kao Simptom Nikolete Marković i Andreja Mirčeva.
Radionica: Javni prostor (javna sfera) kao Simptom
Voditelji radionice: N. Marković & A. Mirčev
27./ 28./ 29.3. // 10:00-18:00 // Filodrammatica, Korzo 28, I. kat
Radionica Javni prostor (javna sfera) kao Simptom za polazišnu hipotezu uzima misao da je javni prostor simptom. U psihoanalitičkoj strukturi prema kojoj se simptom javlja kao zakazivanje jezika te bumerang efekt potisnutog, smatrali smo da bi nas mišljenje ovim tragom moglo povesti put istraživanja i iskušavanja prostora koje bi se potrudilo da ode korak dalje od uobičajene konceptualizacije ili nadteoretizacije prakse. Rad radionice bio bi smješten u razumijevanje prostora kao (iznenadnog) muka, tišine, nemuštosti koja nastaje u trenutku kada se zaglušujuća buka reklamnih imperativa i subliminalnih instrukcija, koje isporučuju stalni i nepodnošljivi zahtjev: kupi!, pretopi u jednako zaglušujuće brujanje svoje dijalektičke suprotnosti. Tišinu. U toj se tišini pitamo: čega je ili čije je javni prostor/javna sfera nesvjesno? Ako je nesvjesno, to jest javni prostor u ovoj hipotezi, strukturiran kao jezik, koje je i kakvo mjesto slike u njemu?
Nikoleta Marković. Vizualna umjetnica. Doktorirala je na Fakultetu likovnih umjetnosti u Beogradu. Od 1999. redovno izlaže na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inozemstvu, sudjeluje na međunarodnim konferencijama i projektima te inicira i realizira niz umjetničkih radionica koje istražuju politike participativnih praksi i eksperimentiraju s modelima kolektivne produkcije umjetničkih radova.U pokušaju da pomakne granice umjetničke produkcije, koja se bavi pitanjima participacije i odnosa javnog prostora (javne sfere) i iskustva, njezin je dosadašnji rad bio smješten u kompleksne, procesualne umjetničke projekte koji interveniraju unutar zadanih društvenih, edukativnih, mikropolitičkih infrastruktura i javnog prostora.
Andrej Mirčev. Teoretičar, vizualni umjetnik i dramaturg, diplomirao je filozofiju, povijest i teatrologiju na Filozofskome fakultetu u Zagrebu 2005., a 2011. doktorirao je na Freie Universitätu u Berlinu. U svojem umjetničko-teorijskom radu, istražuje konfiguracije između različitih medija (fotografija, video, performans, instalacija) te je do sada ostvario veći broj samostalnih i skupnih izložbi. Kao dramaturg aktivno surađuje sa renomiranim koreografima i redateljima u zemlji i inozemstvu. Vanjski je suradnik na studiju Gluma i mediji, Sveučilišta u Rijeci.
Prijave s kontaktom i kratkim motivacijskim pismom poslati na Turn on JavaScript! do 25. ožujka 2015. godine.
Ukoliko želite primati novosti iz Prostora Plus prijavite se na naš newsletter. O ostalim edukacijskim programima saznajte više ovdje.
Program je realiziran je kroz programsku platformu Prostora Plus uz potporu Zaklade Kultura nova i Lifelong Learning Programme te Ureda za udruge Vlade Republike.
Stajališta izražena u ovom programu ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Prostorima Filodrammatice, Marganova i Palacha upravlja SU Molekula.