Oblikovanje izvedbe_Nulti stupanj- 14.7./15.7./21.7.

Oblikovanje izvedbe_Nulti stupanj

14.7./15.7./21.7.

Oblikovanje izvedbe_Nulti stupanj trodnevna je radionica tijekom koje će sudionici koristeći kraći niz premisa o javnom prostoru, istražiti užu gradsku jezgru kako bi propitali javno u javnome prostoru, imajući pritom u vidu kako se pristupačnost, otvorenost i namijenjenost svima oblikuju kao rezultat različitih potreba različitih građana.

Rječnik hrvatskoga jezika Vladimira Anića, pojam javan povezuje uz objekt:

1.         koji je poznat, neskriven, opr. tajni

2.         koji je svakome pristupačan, namijenjen svima [javno predavanje, opr. zatvoreno]

3.         koji je opći, općinski, općenarodni (u smislu organizacije društva i odnosa građanina prema državi) [javni interesi; javni dug, opr. privatni].

Oblikovanje izvedbe_Nulti stupanj  trodnevna je radionica tijekom koje će sudionici koristeći kraći niz premisa o javnom prostoru, istražiti užu gradsku jezgru kako bi propitali javno u javnome prostoru, imajući pritom u vidu kako se pristupačnost, otvorenost i namijenjenost svima oblikuju kao rezultat različitih potreba različitih građana.

Radionica problematiku pristupa javnim prostorima smješta u okvire prema kojima se nedostupnost ne definira samo kao pitanje koje utječe na život osoba s teškoćama u kretanju, već i nešto što ukazuje na to kako je pitanje dostupnosti uvijek opće pitanje koje podrazumijeva različitost. Naime čini se kako postojeći model dnevnih potreba građana funkcionira kao trajektorija kretanja osobe čiji model, zbog manjka specifičnosti, ne uključuje građane jer, stvaran kao slika pojednostavljenog općeg djelovanja, isključuje osobe u kolicima, osobe s dječjim kolicima, osobe treće životne dobi… Iz navedenih razloga, radionicom želimo pokrenuti razvoj nultog stupnja koji je potreban da bi se pristup užem centru uistinu omogućio javnosti.

 

14.7.2017./18 sati/ispred Filodrammatice

Tijekom prvoga dana radionice, sudionici će oblikovati kategorije prema kojima se će se istraživati uža gradska jezgra. Operativna su pitanja kojima se moderira proces:

  1. Koja ponašanja/dnevne potrebe oblikuju dnevno kretanje građana užom gradskom jezgrom?
  2. Koje gradske lokacije čine stalne točke svakodnevnoga života (prema 1)?
  3. Prema kojemu je modelu potrebno razmatrati pitanje pristupa svakodnevnome, a uz naglasak na različite profile građana i njihovih potreba?

15.7./termin u dogovoru sa sudionicima

Za drugi je dan radionice predviđena strategija mapiranja gradske jezgre prema kategorijama definiranima u prethodnome danu. Sudionici na temelju terenskog istraživanja zajedno označavaju dogovorene gradske lokacije te potom modificiraju plan grada u vodeći se pritom rezultatima istraživanja.

21.7. /Filodrammatica/18 sati

Prijedlog za formiranje radne skupine

Po završetku radioničkoga dijela programa, sudionici će prezentirati mape izrađene tijekom radionica te razmotriti moguće strategije uvođenja nultoga stupnja i raspraviti ih s udrugama, organizacijama i institucijama čija bi suradnja mogla rezultirati radnom skupinom i krenuti u strateške okvire provedbe.

Sudjelovanje je na radionicama besplatno, a prijave se vrše na e-mail Turn on JavaScript! i traju do 13.7.2017.

Voditeljica:

Eva Simčić doktorandica je na studiju Književnost, izvedbene umjetnosti, film i kultura pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu, suradnica na istraživačkom projektu Hrvatske zaklade za znanost Politika vremena u post-jugoslavenskoj prozi: Zamišljanje temporalnosti književnih kultura transnacionalnosti na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Od 2017. kao istraživač radi na projektu Post-Yugoslav Literature and Culture pri Sveučilištu u Oslu. Njezini interesi uključuju književnu teoriju, prakse formiranja ethosa i opći razvoj mekanosti.

Projekt posebnu zahvalu duguje udrugama Filmaktiv i PaRiter, čije su inicijative stvorile idejni i provedbeni impuls za njegovu izvedbu:

http://www.pariter.hr/?p=1482

http://www.filmaktiv.org/2017/05/25/reci-pa-ispeci-premijera-ucenickih-videoaktivistickih-radova-u-art-kinu/

Ovim Vas putem pozivamo da potpišete peticiju Uklonimo prepreke u našem gradu. Peticija je dostupna na poveznici: http://bit.ly/2s4TQBB

Rad udruge podržava Zaklada Kultura nova. Udruga Prostor Plus je korisnica institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. Prostorima Filodrammatice upravlja SU Molekula. Projekt financijski podržava Ured za kulturu grada Rijeke.

Partneri