”Pozivamo sve zainteresirane na audiciju za prijedlog jednodnevnog predavanja/radionice. Tema je slobodna i otvorena, rukovođena idejom «predâjte ono o čemu želite učiti», a nadnaslov: o čemu učiti/predavati danas (u doba rastućeg fašizma)?
Prvi dan zamišljen je kao audicija za voditelje/ice; selekcija bi se vršila nakon prezentiranja ideja putem glasanja svih prisutnih, dok bi se drugog dana selektirano predavanje/radionica održala. Honorar osiguran.”
Radionica Javni prostor (sfera) kao simptom 2.0 za polazišnu tezu uzima misao da je javni prostor simptom. U psihoanalitičkoj strukturi prema kojoj se simptom javlja kao zakazivanje jezika te kao bumerang efekt potisnutog, smatrali smo da bi nas mišljenje na ovom tragu moglo povesti put istraživanja prostora, koje bi se potrudilo da krene dalje od uobičajene konceptualizacije ili nadteoretizacije prakse. U ovoj, drugoj rundi odlučili smo radikalizirati početnu tezu i umjesto istraživačkog-kritičkog postupka sa sigurnih pozicija teorije, staviti sebe na mjesto problema, pitajući se: ako bi radionicu proglasili simptomom (npr. hiperprodukcija znanja i radionica o javnom prostoru), čega bi ona morala biti simptom? U tom je smislu prijedlog da voditelji radionice, zapravo, na jedan dan postanu njezini/e sudionici te pokušaju sebe i svoje pozicije, zajedno sa cjelokupnim settingom i kontekstom, pogledati ”s leđa”. Ono što ovako promijenjeni okvir sugerira je pokušaj zbunjivanja uobičajenih odnosa moći i destabiliziranje distribucije znanja, otvarajući prostor za autoanalizu i kritičko samosagledavanje ugrožene sfere onog što je zajedničko, što je zajednica i što je javno(st).
///
Nikoleta Marković je vizualna umjetnica čiji se radovi bave istraživanjem paradoksa pozicije i ambivalentnosti uloge umjetnika danas. Radovi proceduralno, predstavljaju pokušaj bilježenja te analize struktura i mehanizama političke drame koja se odvija između individue i društva, pretpostavljajući da pozicija suvremene umjetničke produkcije reflektira političke i ideološke fenomene određenog povijesnog trenutka. Dosadašnji rad smješta u kompleksne, procesualne umjetničke projekte koji interveniraju unutar zadatih društvenih, edukativnih, mikro-političkih infrastruktura i javnog prostora. U tom se smislu njena interesovanja mogu locirati na suptilnoj granici između suvremenih umjetničkih praksi, istraživanja i edukacije.
Andrej Mirčev. Teoretičar, vizualni umjetnik i dramaturg, diplomirao je filozofiju, povijest i teatrologiju na Filozofskome fakultetu u Zagrebu 2005., a 2011. doktorirao je na Freie Universitätu u Berlinu. U svojem umjetničko-teorijskom radu, istražuje konfiguracije između različitih medija (fotografija, video, performans, instalacija) te je do sada ostvario veći broj samostalnih i skupnih izložbi. Kao dramaturg aktivno surađuje sa renomiranim koreografima i redateljima u zemlji i inozemstvu. Vanjski je suradnik na studiju Gluma i mediji, Sveučilišta u Rijeci.
* Javni prostor (sfera) kao simptom 2.0, radionica je raznovrsnih radionica u sklopu edukacijskog programa Oblikovanje izvedbe Prostora Plus u Rijeci u prostorima Filodrammatice, Korzo 28, 28 i 29.05. 2016. u 11h. Prijave su obavezne. Rok prijave: 20.5.2016. na mail Turn on JavaScript!.
foto: The King of Comedy (1982), Martin Scorsese
Radionice u sklopu Oblikovanja izvedbe dio su edukativnog programa Prostora Plus uz financijsku podršku Grada Rijeke. Rad udruge podržava Zaklada Kultura nova. Udruga Prostor Plus je korisnica institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge. Prostorima Filodrammatice, Marganova i Palacha upravlja SU Molekula.